9 míst, kde koupit dobře housle (aktualizováno pro 2020)

Sehnat dobré housle, ať už pro pro začátečníka nebo pokročilého houslistu může být někdy noční můra. Často utratíte nemalé peníze, a až potom zjistíte, že housle neodpovídají vašim představám. Je proto dobré si před nákupem nástroje něco málo přečíst o tom, na co si dát pozor a jak by housle měly vypadat, pokud je kupujete z druhé ruky a nevztahuje se na ně záruka. To je ale téma na samostatný článek. Dneska bych vás rád nasměroval, abyste věděli, kde se housle vlastně dají v České republice koupit.

  1. AUKRO
    Pokud máte účet na největším českém aukční portál Aukro, tak můžete zkusit štěstí zde. Nenajdete zde hodně nástrojů, ale housle zpravidla začínají na lákavých cenách. Podle počtu lidí, kteří přihazují se může cena vyšplhat velice vysoko.Do poslední chvíle tak nevíte, za jakou cenu vlastně housle koupíte. Můžete si nastavit maximální limit, který vám přehazovací robot nepřekročí. Jediná možnost a záruka je hodnocení uživatele, které chce mít každý co nejlepší. Proto se většina uživatelů snaží jednat čestně a férově, Ale to neznamená, že musíte mít vždy štěstí na prodejce. Pěkné nástroje můžete sehnat i na serveru allegro.pl, což je polská verze českého Aukra.

2. EBAY
Pro ty, kteří chtějí trošku riskovat, ale odměnou jim může být hodně dobrý nástroj za dobrou cenu, si mohou zřídit účet na portálu eBay. Ten operuje jak v Evropě, tak v USA a pro nákup na tomto aukčním tržišti platí to samé co na Aukru. Můžete se spálit, ale můžete sehnat také výborné housle za super cenu Pokud budete mít štěstí při nákupu, tak počítejte s tím, že vám přibudou starosti s proclením nástroje a dopravou do Čech. Na eBay se platí zpravidla platebním nástrojem který se nazývá PayPal. Proto nákup na eBay nedoporučuji lidem, kteří chtějí nákup houslí bez starostí.

3. Bazos
Náš největší online bazar často nabízí pěkné a kvalitní housle. Je zde větší výběr než na Aurku, ale problémem je, že zde operují profesionální dealeři, kteří s nástroji obchodují. Tito lidé se pohybují v oboru, a proto jsou zde ceny často hodně nadsazené a musíte si dávat pozor, aby nějaké české mistrovské housle byly skutečně od mistra a nebyl to pouze upravený schonbach. proto Doporučuji vždy osobní vyzkoušení nástroje, takže zjistíte jaký má zvuk a v jakém je nástroj stavu. Každopádně se vyplatí sledovat inzeráty které se zde objevují..

4. Manufaktury
Poměrně bezpečný způsob nákupu houslí violy nebo violoncella je, pokud se obrátíte na nějakou menší manufakturu, která se zabývá prodejem studentských a koncertních houslí. V České republice je to například firma ARS MUSIC nebo firma Strunal. Vyplatí se tam zajet. Tyto firmy mají léty osvědčené metody, jak vyrobit kvalitní nástroj, ale pořád to je nástroj nový. Ze zahraničních firem mohu doporučit ještě rumunskou firmu Gliga. Určitě bych zde vybíral housle pro děti, menší velikosti nebo odpovídající smyčec.

5. Houslaři
Housle od houslaře jsou samozřejmě dobrou volbou. Ale ne každý má prostředky, aby si nástroj od houslaře mohl dovolit. Pokud jste mistrovský hráč, tak si můžete nechat nástroj postavit. Cena takového nástroje se pohybuje od cca 20.000 Kč do několika stovek tisíc. Je ale možné že houslař má pod pultem i některé starší nástroje a určitě odejdete vždy spokojeni, protože houslař vám poskytne i odpovídající servis a můžete se na něho kdykoliv obrátit, pokud je s nástrojem nějaký problém nebo potřebujete opravu. Samozřejmě za tyto služby přiměřeně zaplatíte.

6. Online eshopy

Pokud jste narazili na sekci smyčcových hudebních nástrojů i v některém z velkých online eshopu, kteří prodávají vše od bubnů po discokouli, ať už tuzemských nebo zahraničních, tak je potřeba brát na vědomí že tyto eshopy nabízejí zejména levné hudební nástroje. Ty se nazývají někdy Outfity – housle, smyčec a pouzdro (furál). Jedná se o nejlevnější nástroje často čínské provenience, které jsou vhodné hlavně pro začátečníka Nicméně později vám tento nástrojnemusí vyhovovat, kvůli často plechovému zvuku.

7. Od učitele nebo žáka
Skvělou možností, jak získat kvalitní nástroj, je přímo od učitele nebo žáka na nějaké umělecké škole. Ideální je poptat se vašich známých na základních uměleckých školách, zda neprodávají nějaké housle. Na konzervatořích a zuškách jsou také nástěnky, kde vám určitě povolí pověsit inzerát, že chcete koupit housle nebo violu. Tito studenti mají zpravidlauž mají nějaký vychytaný nástroj, často ho koupili od svého učitele. A pokud má tento houslista vyhlédnutý nějaký lepší nástroj tak můžete usmlouvat i dobrou cenu za rychlé jednání.

8. Bazary
Opomíjené bazary často nabízejí skvosty! Bazary se starožitnostmi jsou sice zaměřené většinou na starý nábytek, ale někdy narazíte i na bazary, kde mají třeba dvoje troje housle skladem. Zde samozřejmě záleží na vašem umění vyjednávání, jestli se vám podaří usmlouvat cenu anebo jestli koupíte předražený nástroj od majitele bazaru který se ve starožitnostech samozřejmě vyzná.

9. Zahraničí
Nesmíme zapomenout ani na zahraniční violin shopy. V zahraniční jsou specializované obchody s hudebními nástroji a zejména smyčcovými, kde můžete nalézt ve třech patrech housle, violy, violoncella a kontrabasy. V Anglii nebo USA jsou tyto obchody rozšířené v daleko větší míře a na internetu naleznete dlouhé seznamy s adresami. Zpravidla je obchod přidružen k nějakému houslaři, nebo tam stabilne houslaři fungují. Je tam skvělý výběr a často i větší výběr, co se týče například čínských nástrojů. Tito prodejci berou nástroje ve velkém, což v našich podmínkách moc nefunguje

Shrnutí:
Pro každého muzikanta doporučuji vybírat nástroj jinak. Pro začátečníka stačí klidně tovární nástroj, pokročilý student by se měl dívat na bazarech a pro lepšího hráče je houslař s mistrovskými nástroji často jediná volba. Tedy pokud vaše babička nemá na půdě zapomenuté Guarnerky nebo Stradiarky. Hodně štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *